Tabasco

Nieodłączny składnik Bloody Mary, jeden z tajemniczych elementów w ketchupie Heinza, pikantny dodatek do marynat, mięs z grilla, dań z jajek i warzyw… Tabasco to chyba najsłynniejszy ostry sos na świecie. Jak powstał?

Zrujnowany po porażce wojsk południa w wojnie secesyjnej biznesmen Edmund McIlhenny wrócił z Teksasu do swojego gospodarstwa na Avery Island w Luizjanie. Jak się okazało, z nasion, które otrzymał kiedyś w prezencie od żołnierza Konfederacji, tajemniczego Frienda Gleasona, wyrosło tam pod jego nieobecność mnóstwo dorodnych papryczek. Gleason utrzymywał, że nasiona pochodzą z regionu Tabasco w południowym Meksyku.

Edmund McIlhenny zerwał je, wymieszał z solą, odstawił na jakiś czas, po czym zalał octem. Sos przelał do starych butelek po wodzie kolońskiej i próbki rozdał znajomym. Sos spotkał się z takim entuzjazmem, że już kilka lat później, w 1872 roku, biznesmen opatentował Tabasco.

Victorian_Tabasco_Box
Reklama z początku XX wieku

Marka do dzisiaj należy do rodziny McIlhennych. Firma jest z jedną z ledwie kilku pochodzących z USA, oficjalnych liwerantów (tzn. dostawców) dla królowej Elżbiety II – na świecie tego zaszczytu dostąpiło 850 firm.

Do dzisiaj przestrzega się w niej staroświeckich zasad – papryczki zbierane są ręcznie, a ich kolor zostaje porównany do kijka o odpowiednio czerwonej barwie. Te, które przeszły test, umieszczone zostają wraz z solą w dębowych beczkach, w których wcześniej dojrzewała whiskey. Zarówno papryczki jak i sól pochodzą w przeważającej większości z Avery Island.

Także etykieta sosu Tabasco pozostała właściwie niezmieniona od czasów powstania marki. Istnieje natomiast kilka wariacji – zielony sos na bazie jalapeno, wędzony na bazie papryczki chipotle, a także łagodny czy czosnkowy.

 

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s