Tarta Tatin

Tarta Tatin – odwrócone, francuskie lub kruche ciasto, z karmelizowanymi jabłkami – nazwę swą zawdzięcza siostrom Stéphanie i Caroline Tatin, które pod koniec XIX wieku prowadziły hotel Tatin w Lamotte-Beuvron, około 160 km na południe od Paryża.

Najprawdopodobniej powstała w latach 80., bo gdy siostry otworzyły swój hotel w 1894 roku, cieszyła się już powodzeniem.

siostry tatin
Siostry Stephanie i Caroline Tatin

Pierwszy spisany przepis znajdujemy w zapiskach znajomej sióstr, mieszkającej nieopodal Marie Souchon:

Weź duży kawałek masła i energicznie je ugniataj. Posmaruj nim swoje miedziane naczynie i posyp hojną warstwą cukru. Pokrój jabłka odmiany pippin lub calvile i ostrożnie ułóż je w naczyniu. Ułóż tyle warstw, ile zmieści się w naczyniu. Przykryj jabłka warstwą cukru. Osobno, z mąki, masła i wody, przygotuj ciasto. Rozwałkuj je tak cienko, jak to tylko możliwe, najlepiej na grubość 1 mm. Przykryj nim jabłka i przytnij wokół naczynia. Przykryj pokrywką, która nie powinna dotykać ciasta. Upiecz, jak opisałam powyżej (w węglowym piecu – przyp. NM). Po upieczeniu przykryj talerzem i obróć na drugą stronę. Podawaj na ciepło. 

przepis Marie Souchon

Jedna z popularnych teorii dotyczących powstania tarty głosi, że jest ona wynikiem kuchennego błędu: zmęczona Stéphanie miała pewnego dnia zapomnieć o jabłkach, które dusiła z cukrem, by stworzyć tradycyjną szarlotkę. Poczuwszy lekki swąd spalenizny, pomyślała, że uda jej się uratować ciasto, jeśli położy je na wierzchu.

Oczywiście koncepcja odwróconych ciast nie była jej wynalazkiem – o gâteaux renversés wspomina choćby M.A. Carême w książce Pâtissier Royal Parisien z 1841 roku – danie sióstr Tatin zdobyło jednak ogromną sławę i stało się prawdziwą specjalnością regionu.

Siostry nie opublikowały nigdy „oficjalnego” przepisu, ale chętnie dzieliły się nim z sąsiadami i gośćmi, chętnie przyjmując też ich rady. Najprawdopodobniej dzisiejsze tarty tatin są nie tyle ich wynalazkiem, co owocem zbiorowej mądrości, na którą składają się doświadczenia wielu kucharzy.

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s