Tort Sachera

Czekoladowy biszkopt przekładany morelową marmoladą i oblany czekoladową polewą to symbol Wiednia i jeden z najbardziej klasycznych i eleganckich deserów na świecie. Jest to też jeden z deserów najbardziej tajemniczych – receptura oryginalnego tortu Sachera była przedmiotem zaciekłej rywalizacji i kilku procesów sądowych, i do dziś utrzymywana jest w sekrecie,

Stworzył go w Wiedniu w 1832 roku austriacki cukiernik Franz Sacher, jeden z kucharzy na dworze kanclerza Austrii księcia Metternicha. Pod nieobecność chorego szefa kuchni szesnastoletni Sacher otrzymał zadanie wymyślenia nowego deseru dla księcia i jego gości. To właśnie wtedy powstał przepis na wyśmienity tort czekoladowy przekładany morelową marmoladą i oblany niezbyt grubą warstwą lśniącej czekoladowej polewy.

Eduard Sacher, syn słynnego cukiernika, założył hotel, w którym główną atrakcją była możliwość skosztowania tego pysznego przysmaku. Nastąpiła jednak zdrada: wnuk Franza, Franz Jr. sprzedał przepis cukierni Demel – tak zaczął się siedmioletni sądowy spór o prawa do używania nazwy Sachertorte, koniec końców rozstrzygnięty na korzyść hotelu Sacher. W cukierni Demel serwuje się dziś, pod nazwą Eduard-Sacher-Torte, tort różniący się szczegółami: ma nie dwie, lecz jedną warstwę morelowej marmolady, ciasto jest ponoć bardziej zbite, a polewa – gładsza. Nie jest też opatrzone pieczęcią, która stanowi gwarant oryginalności wersji hotelowej, serwowanej zawsze z kleksem niesłodzonej bitej śmietany.

Strażnicy sekretnego przepisu zdradzają zresztą, że to polewa jest tu kluczowa: składa się ona z trzech rodzajów czekolady, produkowanych przez producentów z Niemiec i Belgii w tym jedynie celu.

Podobno tort Sachera był ulubionym deserem Zygmunta Freuda, który w Hotelu Sacher palił cygara i popijał kawę kapuziner – pierwowzór doskonale nam znanego cappuccino. Jest też uwielbiany przez włoskiego reżysera Nanniego Morettiego, który swoją firmę produkcyjną nazwał na jego cześć Sacher Film.

Jedna uwaga do wpisu “Tort Sachera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s