Brownie

Pierwsze przepisy na brownie pojawiły się pod koniec XIX wieku. To prawda, tyle tylko, że ówczesne brownies nie miały wcale tak wiele wspólnego z miękkimi, mocno czekoladowymi ciastkami, które znamy dzisiaj. Przede wszystkim… nie zawierały czekolady.

Według jednej z legend za powstaniem brownie stoi popularna w Chicago dama Bertha Palmer. Była ona żoną magnata hotelowego i kolekcjonerką sztuki – zgromadziła największą kolekcję francuskich impresjonistów w USA. Pewnego dnia w 1893 roku Bertha miała poprosić hotelowego cukiernika o przygotowanie deseru dla dam, które gościć miały na Wystawie Światowej zorganizowanej w Chicago z okazji 400 rocznicy przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Zażyczyła sobie małego ciasteczka, które można by umieścić w pudełkach z lunchem.

Filantropka i kolekcjonerka sztuki Bertha Palmer

Cukiernik zaproponował czekoladowe ciastka z orzechami włoskimi i morelową glazurą – takie do dziś zjeść można zresztą w, należącym obecnie do sieci Hilton, hotelu Palmer House. Tyle tylko, że nic nie wiemy o tym, by padła wtedy nazwa brownie.

Słowo pojawia się natomiast w książce Boston Cooking-School Cook Book autorstwa Fannie Farmer w 1896 roku na określenie pieczonych w osobnych foremkach, miękkich ciastek z dodatkiem melasy. Te brownies jednak nie zawierały czekolady. Czekolada pojawia się dopiero w kolejnej wersji książki opublikowanej 10 lat później – zbiegło się to z dużą kampanią promującą czekoladę, prowadzoną przez firmy takie jak Nestle.

Fannie Farmer z jedną z uczennic

Zatrzymajmy się chwilę przy postaci Fannie Farmer, która była osobą szalenie ważną dla amerykańskiej sztuki kulinarnej. Młodość urodzonej w dobrej, bostońskiej rodzinie Farmer naznaczyło nieszczęście – w wieku 16 lat dziewczyna przeżyła wylew, który unieruchomił ją na kilka lat i nie pozwolił odebrać planowanej edukacji. Fannie ie zamierzała jednak próżnować i rozpoczęła naukę gotowania. W ciągu kilku lat przekształciła rodzinny dom w pensjonat słynący z jakości podawanych posiłków. W wieku 30 lat zapisała się do Boston Cooking School, gdzie poznawała tajniki prowadzenia domu – w tym żywienia. Jej książka (możecie znaleźć ją tutaj) okazała się bestsellerem i zrewolucjonizowała sposób, w jaki zapisywano przepisy – Fannie wprowadziła używane do dzisiaj zestandaryzowane miary jak „szklanka” czy „łyżka” i w ogóle narzuciła sztywniejsze zasady niż – dość ówcześnie popularne – „weź trochę tego i trochę tego”.

Podobnie jak wynalazczyni chocolate chip cookies Ruth Graves Wakefield, Fannie Farmer została kilka lat temu przypomniana w rubryce Overlooked „New York Timesa”, oddającej należne miejsce ważnym postaciom amerykańskiej kultury, których śmierć nie została wcześniej przez gazetę dostrzeżona.

Oryginalny przepis Fannie Farmer na brownie bez czekolady:

 • 1/3 szklanki masła
 • 1/3 szklanki cukru pudru
 • 1/3 szklanki melasy Porto Rico
 • 1 rozkłócone jajko
 • 7/8 szklanki mąki chlebowej
 • 1 szklanka posiekanych orzechów pekan

Wymieszaj składniki w podane kolejności. Upiecz w płaskich foremkach i każdą porcję ozdób połówką orzecha.

Przepis z 1918 roku na czekoladowe brownie:

Czego potrzeba:

 • 1 szklanka cukru
 • 1/4 szklanki topionego masła
 • 1 jajko
 • 3/4 szklanki rozpuszczonej, niesłodzonej czekolady
 • 3/4 łyżeczki wanilii
 • 1/2 szklanki mąki
 • 1/2 szklanki orzechów włoskich

Co robić:

Wymieszaj składniki w podanej kolejności. Wyłóż kwadratową formę papierem do pieczenia. Przelej do niej masę, wyrównaj i piecz w niezbyt ciepłym (160°C – przyp. NMR) piekarniku. Zaraz po wyjęciu z pieca, wyjmij z formy, usuń papier i pokrój na paski ostrym nożem. Jeśli nie podążysz za tymi instrukcjami, papier przyklei się do ciasta i nie da się go pokroić na równe kawałki.

Istnieje alternatywna wersja historii brownie, według której jego autorką miałaby być zapominalska gospodyni domowa Mildred Schrumpf – ciastko miało powstać przez przypadek, kiedy Mildred do masy na czekoladowe ciastko nie dodała proszku do pieczenia. Jak było naprawdę? Dociekania trwają do dziś.

Jedna uwaga do wpisu “Brownie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s