Yuenyeung

Czy przyszło wam kiedyś do głowy, żeby wymieszać herbatę z kawą? Mnie nie, podobnie jak większości zachodniego świata. A jednak Yuenyeung (inne możliwe transliteracje to Yinyeung i Yinyong) czyli kawa z czarną herbatą i skondensowanym mlekiem to napój popularny w Azji, zwłaszcza w Hongkongu, gdzie stanowi wręcz część narodowego dziedzictwa.

Zwyczaj picia herbaty z mlekiem pochodzi z czasów, gdy Hongkong – po I wojnie opiumowej w 1841 roku – stał się brytyjską kolonią. Brytyjczycy przywieźli swój zwyczaj afternoon tea, Hongkończycy zamiast zwykłego, dodali do herbaty słodkie mleko skondensowane (czasem podaje się ją też z mlekiem w proszku i cukrem). Mleczna herbata hongkońska bywa czasem nazywana „pończochową” – z pończochami bowiem kojarzyły się mieszkańcom Hongkongu wprowadzone w połowie XX wieku filtry.

Nie do końca wiadomo, kto postanowił połączyć taką herbatę z czarną kawą (w proporcjach, mniej więcej, 2:1). Wedle historii przywołanej w filmie Wspomnienia, które dławią, trunki, które je naprawią, to Brytyjczycy poili tą kofeinową bombą pracowników portu, by ci mieli energię do pracy. Właściciele założonej w 1952 roku herbaciarni Lan Fong Yuen twierdzą jednak, że napój ten – podobnie jak samą mleczną herbatę – założył jej fundator Pan Lam.

kaczki mandarynki

Nazwa napoju jest odniesieniem do kaczek mandarynek (Yuanyang), które są w kulturze chińskiej symbolem wierności. Choć samiec i samica wyglądają całkiem różnie, najczęściej występują w parach i ponoć towarzyszą sobie aż do śmierci – to niecodzienne połączenie wydało się więc właściwe, by określić miksturę pozornie wykluczających się elementów.

Naturalnym środowiskiem dla Yuenyeung jest cha chaan teng – typowa dla Hongkongu kawiarnia, w której oprócz kawy i herbaty serwuje się proste dania takie jak tosty francuskie w stylu hongkońskim (np. ze skondensowanym mlekiem, masłem orzechowym, ale też solonym żółtkiem), pinneaple buns z masłem (które, wbrew pozorom, wcale nie zawierają ananasa), kanapki czy jajeczne tarty, przypominające portugalskie pastel de nata.

2 uwagi do wpisu “Yuenyeung

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s