Kawa po irlandzku

Mieszanka kawy, irlandzkiej whiskey, cukru i bitej śmietany wydaje się idealnym koktajlem na zimne dni. Rozgrzewa, pobudza i koi jednocześnie, pozostawiając w żołądku miłe ciepło. Ale kto ją wymyślił, kiedy właściwie powstała i czy faktycznie wywodzi się z Irlandii? No i: jak ją zrobić?

Według najbardziej rozpowszechnionej hipotezy kawę po irlandzku wymyślił na początku lat czterdziestych niejaki Joe Sheridan, pracujący w restauracji w bazie lotniczej w Foynes, w hrabstwie Limerick. Pewnego zimowego wieczora w 1943 roku samolot wyruszył z Foynes do Nowej Funlandii, warunki pogodowe były jednak na tyle trudne, że kapitan zdecydował o powrocie. Gdy zziębnięci i zmęczeni pasażerowie wysiedli z samolotu, zabrano ich do restauracji Sheridana, który podał im kawę zaprawioną kroplą whiskey i przykrytą warstwą bitej śmietany. Wedle legendy jeden z wdzięcznych pasażerów podszedł do szefa kuchni i zapytał, czy pyszna kawa pochodzi z Brazylii. „Nie, z Irlandii!” – zażartował ponoć Sheridan.

W 1945 toku restaurację w Foynes zamknięto, a Sheridan rozpoczął pracę na lotnisku w Shannon, gdzie nadal serwował stworzony przez siebie napój. Pijały go takie sławy jak Marilyn Monroe i Arthur Miller, spróbował go tam również amerykański dziennikarz, reporter San Francisco Chronicle i laureat nagrody Pulitzera Stanton Delaplane, którego tak zachwyciła słodka mieszanka kawy i alkoholu, że namówił swojego kolegę, właściciela kawiarni Buena Vista w San Francisco Jacka Koepplera, by koniecznie zaczął ją serwować. Panowie próbowali odtworzyć irlandzki specjał (ponoć degustacje były tak intensywne, że raz Delaplane stracił przytomność na torach tramwajowych przed lokalem), jednak wciąż coś było nie tak. Koniec końców Koeppler zaoferował stanowisko w Buena Vista Sheridanowi, by ten przygotował kawę „jak należy”. Ten zdecydował się na przeprowadzkę do USA i tak rozpoczęła się amerykańska kariera irlandzkiego napoju.

Oryginalny przepis Jima Sheridana na Irish Coffee:

  1. Włóż do szklanki łyżeczkę i na 5 sekund zalej wrzątkiem.
  2. Do ciepłej szklanki wsyp łyżeczkę brązowego cukru i miarkę irlandzkiej whiskey.
  3. Wypełnij szklankę mocną, czarną kawą, tak by pozostawić centymetr wolnego miejsca na górze. Wymieszaj kawę z cukrem, by ten się rozpuścił.
  4. Ostrożnie przykryj czapką lekko ubitej śmietany.
  5. Nie mieszaj! Idealny smak powstaje, kiedy kawę popija się przez warstwę śmietany.

4 uwagi do wpisu “Kawa po irlandzku

  1. Actually that isn’t a joke, there is such a thing as coffee from Ireland. Real coffee from actual coffee beans was rare in the past because it was so expensive, so Ireland produced a liquid substitute. I remember it being used in baking too. Think the original brand is gone now but it was definitely the main ingredient of Irish coffee in Ireland 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s