Victoria Sponge

Jako dziewczynka, królowa Wiktoria nieczęsto mogła zjeść coś słodkiego, ale kiedy usiadła na angielskim tronie, nadrobiła stracony czas. Co tydzień każda z królewskich rezydencji otrzymywała z kuchni Pałacu Buckhingam dostawę ciastek, w tym: „16 biszkoptów czekoladowych, 12 zwykłych, 16 ciastek z masą pomadową, pudełko wafli (…) półtora tuzina płaskich kocich języczków (…) jedno ciasto księżniczki i jedno ciasto ryżowe”. Słodycze królowa lubiła bez wątpienia. 

Victoria sponge, to znaczy biszkopt królowej Wiktorii, nazwany został na jej cześć z prostego powodu: królowa do popołudniowej herbatki lubiła przegryźć biszkoptowe ciasteczko.

Królowa Wiktoria

Podstawą, z której wyewoluował było klasyczne brytyjskie ciasto pound cake, podobne do naszej babki piaskowej, a nazwane tak ze względu na prostotę przepisu: przygotowuje się je z mąki, masła, jajek i cukru w proporcji 1:1:1:1. Pound cake zyskało popularność w XVIII wieku, kiedy angielskie ciasta przechodziły ewolucję, stając się coraz lżejsze i bardziej puszyste. Według badaczki Alysy Lavene z Oxford Brooke University, określanie ciasta Wiktorii biszkoptem (czy też gąbką – sponge) jest błędem, a powinniśmy mówić po prostu o sandwich cake.

Na czym polega różnica? Na proszku do pieczenia, wiktoriańskim wynalazku Alfreda Birda z 1843 roku, dzięki któremu ciasto mogło wyrosnąć wysoko i zyskać wspomnianą gąbczastą strukturę. Ponadto ciasto jest maślane (więcej tłuszczu również można było dodać dzięki dodatkowi proszku do pieczenia) i „ucierane, a nie ubijane”, a więc cięższe od wynalezionych w XVIII wieku ciast genueńskich, które bardzo długo ubijano, by je napowietrzyć. Osiągnięcie idealnej struktury ciasta wymaga doświadczenia – jest często ważnym kryterium w konkursach kulinarnych, w tym w słynnym brytyjskim programie The Great British Bake Off. Dziś ciasto Wiktorii przekłada się klasyczną kombinacją truskawkowego dżemu i bitej śmietany (lub maślanego kremu śmietankowego), za czasów królowej podawano je wyłącznie z dżemem.

Za życia wybitnej monarchini na jej cześć nazwano także: groszek, jabłko, rabarbar, co najmniej kilka sosów i pewne eleganckie danie z soli, dzisiaj mówimy jednak już tylko o Victoria plum i Victoria sponge.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s