Pięć książek na święta

Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek kulinarnych – umówmy się, jest ich wręcz za dużo i pewnie z wydawania niektórych pozycji pełnych banalnych przepisów na owsianki i opisów „ciepła domowej kuchni” można by zrezygnować. Jest też jednak coraz więcej książek ciekawych, specjalistycznych, nie tyle książek z przepisami, co o kuchni w kontekście społecznym, antropologicznym, historycznym.

W tym roku chciałam Wam polecić kilka nieoczywistych pozycji z kuchnią w tle.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Tradycje kulinarne Szwecji

Autorki nikomu przedstawiać nie trzeba: po Korei, Japonii i Finlandii Tomaszewska-Bolałek zabiera nas w kulinarną podróż po Szwecji, udowadniając, że nasze kuchnie wiele łączy i że szwedzki comfort food może podbić polskie serca. Jako oddana fanka cynamonek absolutnie się zgadzam. Kupisz tu.

Weronika Marczuk, O!Ukraina

Bliska powinna nam być także kuchnia naszych sąsiadów ze wschodu – tak wielu Ukraińców mieszka w Polsce, tak wiele łączy nas wydarzeń historycznych, opowieści i smaków, że aż dziwne, jak mało o niej wiemy. Wydana z okazji trzydziestolecia odzyskania przez Ukrainę niepodległości książka Weroniki Marczuk, w której znajdziemy przepisy, ale i np. wywiady z ukraińskimi kucharzami, artystami, postaciami pogranicza, opowieści historyczne i wspomnienia samej autorki, może to zmienić. Kupisz tu.

Bartek Kieżun, Hiszpania do zjedzenia

Ups, he did it again. Nie mam dość inwencji, by znów zachwalać Bartka Kieżuna – jak zwykle klasa sama w sobie i rozbudzone pragnienie podróży do Hiszpanii. Kupisz tu.

Paulina Nawrocka, Kluski. Teoria i praktyka

E-book autorstwa twórczyni najlepszego w Polsce podkastu kulinarnego czyli Zabaw jedzeniem to miłosna oda do polskich klusek – kopytek, leniwych, kładzionych, śląskich, pyz… okazuje się, że jest ich nieskończenie wiele, jeszcze więcej jest nazw, a coraz rzadsza sztuka ich lepienia (czy też „kulania”) zasługuje co najmniej na miano naszego niematerialnego dziedzictwa. E-book kupisz tu.

Yuliya Kasutskaya, Liza Beksultanova, Maysoon Hanna, Haregu Asefaw, Gurdip Kaur Deal, Dłuższy stół. Przepisy, które zmieniają życie

Najważniejsza książka w tym zestawieniu to dzieło autorstwa kulinarnego kolektywu warszawskich uchodźców Słuszna Strawa. Znajdziemy w niej przepisy nie tylko na sambusy z Erytrei, czeczeńskie czepełgasze (jeśli o mnie chodzi to jedna z najpyszniejszych potraw na świecie), palestyńskie mahszi, ale i na to, jak uzyskać ochronę międzynarodową, pozwolenie na pobyt tolerowany, status uchodźcy. Niestety, dowiadujemy się z niej też, jak często służby naszego kraju działają wbrew tym przepisom. Słuszna Strawa na Facebooku jest tu.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia, życzę Wam, żebyśmy nauczyli się budować dłuższe stoły, nie wyższe mury.

Jedna uwaga do wpisu “Pięć książek na święta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s