Książki o kuchni 2023

Podobnie jak w poprzednich latach wybrałam kilka książek o kuchni, które szczególnie mnie zainteresowały w mijającym roku. Tym razem nie znajdziecie tu klasycznych pozycji kulinarnych – choć Rozkoszny jest oczywiście rozkoszny, a każda nowa książka Ottolenghiego to mój nowy kuchenny skarb – ale rzeczy bardziej „dokoła” kuchni – takie lubię najbardziej, a w zeszłym roku nawet taką napisałam.

MAX MILLER, HISTORIA OD KUCHNI, PRZEŁ. MONIKA SKOWRON, HI:STORY 2023.

Trudno o pozycję bliższą moim zainteresowaniom – Max Miller postanowił zająć się historią kulinariów od najdawniejszych czasów i zaprezentować przepisy oraz interpretacje dawnych przepisów. Niektóre są dziwne, inne – naprawdę inspirujące. Na hummus kassa, pomodori farciti all’erbette czy cukierki octowe według przepisu Fannie Farmer jestem w pełni gotowa.

MICHELLE ZAUNER, PŁACZĄC W H MART, PRZEŁ. MICHAŁ KRAMARZ, FILIA 2023.

Kultura amerykańskich Koreańczyków zdecydowanie „ma swój moment”: w kinie oglądamy Poprzednie życie, czytamy zaś autobiograficzną historię Płacząc w H Mart, której autorka o dzieciństwie, dojrzewaniu i żałobie opowiada także przez filtr pachnących koreańskich potraw.

FRANCOIS-REGIS GAUDRY, FRANCJA NA TALERZU, PRZEŁ. A. DYWAN, P. ŁAPIŃSKI, N. ZMACZYŃSKA, ZNAK KONCEPT 2023.

Tę książkę kupiłam w oryginale już kilka lat temu i od razu stała się ona jedną z moich ulubionych pozycji. To jednocześnie przepiękny album i skarbnica wiedzy, do którego wracać można w nieskończoność. Pomysł, szata graficzna i multum ciekawostek i przepisów sprawiają, że to niemalże wzorzec z Sevres książki o kuchni i chciałabym przeczytać taką pozycję o wszystkich kuchniach świata.

MARCIN WOJTASIK, PODRÓŻ PRZEZ KRAINĘ RAMENU, PAŚNY BURIAT 2023.

Marcin Wojtasik – antropolog, socjolog i współzałożyciel rodziny restauracji Yatta Ramen, na japońskich kluskach zna się jak mało kto. Jeśli więc szukacie książki o ramenie – niech to będzie właśnie ta, w której ogromna wiedza autora zyskała godną oprawę w postaci klimatycznych zdjęć Macieja Komorowskiego.

MAGDALENA TOMASZEWSKA-BOLAŁEK, TRADYCJE KULINARNE POLSKI, BUNKATURA 2023.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek nie ustaje w swojej edukacyjnej misji – jej książki powinny być lekturami obowiązkowymi dla wszystkich, którzy interesują się polską kulturą. Najnowsza to pozycja bardzo ambitna i wszechstronna, a do tego w formie ebooka dostępna za darmo. Trzymam kciuki, by kiedyś ukazała się w języku angielskim, bo to kompendium, na jakie zasługujemy.

BARTEK KIEŻUN, UCZTA NA WAWELU, WYDAWNICTWO WAWELSKIE 2023.

Z tego samego klucza pochodzi Uczta na Wawelu, którą dla zamkowego muzeum przygotował niestrudzony Bartek Kieżun (w tym roku ukazała się także jego kolejna książka z podróży – tym razem po Jerozolimie, równie znakomita, co poprzednie). Jeśli tak będzie wyglądać współczesna edukacja muzealna, podczas wycieczek nikt nie będzie się nudził.

HA-JOON CHANG, EKONOMIA NA TALERZU, PRZEŁ. A. PASZKOWSKA, KRYTYKA POLITYCZNA 2023.

Kontynuujemy wątek koreański, tym razem przyglądając się książce niecodziennej, bo łączącej kulinaria z ekonomią. Autor, znany popularyzator nauki, o skomplikowanych zjawiskach gospodarczych opowiada, za punkt wyjścia obierając różne składniki. I tak o zagadnieniach związanych z globalizacją, automatyzacją czy patentami w nauce dowiadujemy się mimochodem, śledząc historie marchewki, krewetek czy wołowiny.

Dodaj komentarz