Animal Crackers

dnia

W 2020 roku premierę miał dubbingowany m.in. przez Sylvestra Stallone’a, Emily Blunt i Johna Krasinskiego film animowany Animal Crackers, w którym bohaterowie zjadają magiczne krakersy, by przeistoczyć się w zwierzęta i uratować podupadły cyrk przed przejęciem złego wuja Horatio P. Huntingtona. Skojarzenie krakersów w kształcie zwierzątek z cyrkiem jest nieprzypadkowe – od początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych znane były one pod nazwą Barnum’s Animals, od nazwiska P.T. Barnuma, przedsiębiorcy, impresaria i showmana, uznawanego za prekursora współczesnego przemysłu rozrywkowego.

Czy zatem to Barnum – twórca  Barnum & Bailey Circus, którego nazwisko kojarzone jest także z innymi przekąskami sprzedawanymi podczas cyrkowych występów jak popcorn czy słone orzeszki – stał za wynalazkiem krakersów w kształcie zwierząt? Bynajmniej i nigdy nie otrzymał ani centa ze sprzedaży Barnum’s Animals. Jak opowiadają pracownicy Barnum Museum w Bridgeport, historia wyglądała następująco: w 1889 roku Barnum wpadł na szalony pomysł tournee po Wielkiej Brytanii. Kiedy jemu i jego wspólnikowi Jamesowi Baileyowi udało się wsadzić zwierzęta na statek i przewieźć przez ocean, brytyjscy producenci istniejących już na tamtejszym rynku ciasteczek w kształcie zwierząt wyczuli nosem marketingową szansę i nazwali je właśnie Barnum’s Animals.

I to właśnie z Anglii krakersy popłynęły do Stanów, gdzie pod koniec XIX wieku produkowały je takie firmy jak  Stauffer’s Biscuit Company z Pensylwanii czy Dozier-Weyl Cracker Company z St. Louis, aż wreszcie w 1902 roku ich produkcję rozpoczęła National Biscuit Company, znana później jako Nabisco (znamy ją już z artykułu o ciastkach Oreo).

W 1935 roku piosenkę Animal Crackers in my Soup w filmie Curly Top śpiewała Shirley Temple, popełniała jednak pewien błąd…

Z filmu Curly Top

… w pudełkach Barnum’s Animals nie pojawiały się wymieniane przez nią króliki; małpy i lwy jak najbardziej. W sumie 53 różne zwierzęta pojawiały się w pudełkach do 2002 roku – pumy, żyrafy, nosorożce, słonie. Krokodyle nie przeszły testów – ich ogony okazały się zbyt delikatne i szybko się kruszyły. W 2002 roku w plebiscycie na nowe krakersowe zwierzątko zwyciężył koala. W 2018 zmianę po naciskach PETA zmianę przeszły też pudełka – tradycyjnie zamknięte w cyrkowych klatkach zwierzęta od tamtej pory spacerują na wolności.

Dodaj komentarz